Aftózne choroby – afty sú patologické zmeny ústnej sliznice, ktoré sa prejavujú oválnym alebo okrúhlym defektom povrchu sliznice, veľkosti 1-5 mm. Vyskytujú sa na sliznici líca, jazyka, mäkkého podnebia a sliznici ďasien. Afty sú ostro ohraničené a obklopené úzkym lemom sýtočervenej farby. Povrch áft je pokrytý pevne lipnúcim žltkasto beľavým povlakom. Býva aj stomatitída a zväčšenie regionálnych lymfatických uzlín. Afty sa môžu vyskytovať ojedinele ako solitárne afty ale aj chronicky sa opakujúce ( recidivujúce) afty.
Príčina: Predpokladá sa vírusová etiológia ale aj súvislosť s tráviacimi poruchami (alergia na potraviny, gastritída, vredová choroba, pankreatitída, hnačky), poruchy imunity, poruchy výživy a hormonálne poruchy.
Jedným zo známych "spúšťačov" áft sú aj zubné pasty, ktoré obsahujú laurylsulfát (skratka SLS) – táto látka zvyšuje penivosť a zároveň vysúša ústnu dutinu, čím sa ničí jej ochranná vrstva, kladúca odpor agresívnym vplyvom (výskumy preukázali, že u ľudí, ktorí prestali používať zubnú pastu s uvedenou látkou, klesol výskyt bolestivých aftov až o 80 percent).
Liečba: Zameriava sa na úpravu imunitných porúch a tráviace poruchy.
Podávajú sa vitamíny a stopové prvky B-komplex - vyššie dávky, C-vitamín, zinok, kyselina listová...., obnova črevnej flóry – probiotiká, napr. Biogaia, výplach úst sa robí antiseptickými roztokmi - za najefektívnejšie sa považujú tie, ktoré obsahujú chlórhexidin (napr. ústna voda Corsodyl).
MUDr. Katarína Bergendiová, PhD.