Pneumoalergo

Peľová sezóna sa už začala, aj keď to počasie nenaznačuje

Napriek tomu, že na celom Slovensku je v súčasnosti snehová nádielka, peľová sezóna sa už začala. V ovzduší sa nachádzajú peľové zrná liesky, ktoré zakvitli ešte na prelome januára a februára. "Počas teplejších rokov, čo boli niektoré predošlé, liesky zakvitali už dokonca okolo 15. januára. Tohto roku sa tak stalo už na prelome januára a februára. I keď je všade naokolo nás sneh, v ovzduší už sa peľové alergény nachádzajú," uviedol pre TASR primár oddelenia klinickej imunológie a alergológie Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave Martin Hrubiško.

Pre alergikov sa tak začalo prvé obdobie peľovej sezóny, ktoré nastáva na konci zimy a začiatkom jari. Typické pre toto obdobie je kvitnutie brezovitých drevín. "Celý február kvitnú liesky, v niektorých severnejších častiach Slovenska je to v marci. Na západnom Slovensku už v marci kvitne jelša a v apríli breza," vysvetlil Hrubiško. Brezovité dreviny produkujú peľ, ktorý je pre vnímavých jedincov veľmi silným alergénom. Pre koniec jari a začiatok leta je charakteristické obdobie kvitnúcich tráv. "V období máj-jún už sa všade zelenie tráva, kvitnú ovocné dreviny. Toto je typické obdobie pre trávovú alergiu," konštatoval Hrubiško. Patrí tam celá čeľaď lipnicovitých rastlín, teda nielen divo rastúce trávy, ale aj obilniny. "Veľmi silne alergizujúci peľ má napríklad raž a obilných lánov je na Slovensku, a zvlášť na západnom Slovensku, veľmi veľa".

S odchádzajúcim letom a prichádzajúcou jeseňou alergikom spôsobujú problémy najmä astrovité byliny, ako napríklad palina či ambrózia. "V priebehu júla trochu ustáva obdobie trávové a končí sa pomaly, ale zase začínajú kvitnúť prvé astrovité rastliny," vysvetlil Hrubiško. Napriek tomu, že väčšina ľudí si vznik alergie spája s peľovými alergénmi a vyhýba sa preto pobytu na vidieku či v prírode, pravdou je, že alergie striehnu hlavne v meste. Ako Hrubiško pre TASR potvrdil, mestské prostredie predstavuje pre alergikov viac nástrah ako príroda. "Bohužiaľ civilizovaným spôsobom života netrpia iba živočíchy a človek, ale aj rastlinky. Poškodené agresívnym chemickým prostredím veľkých miest, výfukovými plynmi produkujú väčšie množstvo alergénov a tieto sa ľahším spôsobom uvoľňujú z ich peľových zrniek do prostredia," vysvetlil. Napríklad breza, ktorá rastie v blízkosti rušnej križovatky, produkuje väčšie množstvo nebezpečných alergénov ako breza v lese.

Autor článku: TASR Dátum vydania: 24.02.2009